Name (linked to email) Advisor Research Year
Started

Stuart Ambler Stephan Stolz Topology, Geometry 2003
Logan Axon Peter Cholak Logic: model theory, computability, set theory 2004
Allegra Berliner (Reiber) Bruce Williams Topology 2002
Prerna Bihani (Juhlin) Steven Buechler Model Theory 2004
Bernadette Boyle Juan Migliore Algebraic Topology 2007
Donald Brower (Don) Steven Buechler Logic 2005
Yu, Cao Y. Zhang & D. Jenna MSAM 2008
Jacob Carson (Jake) Julia Knight Logic 2006
Tiancong Chen Q. Han & X. Liu Differential Geometry, PDE's 2007
Xiaoyang Chen Karsten Grove   2009
Joshua Cole (Josh) Peter Cholak Logic 2004
Sarah Cotter Sergei Starchenko Logic 2007
Melissa Davidson Y. Zhang & A. Himonas   2008
Andrew Dreyfuss C. Kolda & Z. Liu   2009
Huijing Du Z. Xu & M. Alber Applied Mathematics 2008
Thomas Edgar Matthew Dyer Group Theory, Representation Theory 2004
John Engbers Liviu Nicolaescu Topology 2008
Stephen Flood Peter Cholak Logic 2007
Fernando Galaz Garcia Karsten Grove Visitor - Non Degree 2007
Radha Ganti Leonid Faybusovich MSAM-Electrical Engineering 2005
Jian Ge Jianquo Cao Differential Geometry 2006
Richard Gejji Mark Alber Applied Mathematics 2005
Alonso Faruck Gonzales M. Alber & J. Izaguirre MSAM - Computer Science and Engineering 2007
Ryan Grady Stephan Stolz Topology, Geometry 2007
Katelyn Grayshan Stephan Stolz Algebra 2007
Wenrui Hao Andrew Sommese Scientific Computing; Numerical Analysis 2008
John Harvey S. Evens & N. Budur Algebraic Geometry, Logic 2008
Jonathan Hauenstein Andrew Sommese Applied Mathematics 2005
Xiaoyang He Mei-Chi Shaw Several Complex Variables or other areas 2007
Stacy Hoehn Bruce Williams Geometric Topology, Algebraic K-theory 2004
Curtis Holliman Gerard Misiolek PDE's 2005
Yen-Chang Huang Matthew Gursky Differential Geometry 2006
Jesse Johnson J. Knight & L. Taylor Logic or Algebra 2008
David Karapetyan Alex Himonas Harmonic Analysis/PDE's 2007
Sujin Khomrutai Matthew Gursky Differential Geometry 2004
Angela Kohlhaas Claudia Polini Commutative Algebra 2005
Olena Korovnichenko Michael Gekhtman Mathematical Physics 2002
Yueh-Ju Lin M. Gursky Defferential Geometry 2008
Yong Li Gerard Misiolek MSAM-Electrical Engineering 2007
Joshua Lioi M. Alber & Z. Xu   2007
Yuan Liu M. Alber & Y. Zhang Applied Mathematics 2007
Oleksandra Lyapina Samuel Evens Poisson geometry & Lie representation theory 2004
Christina Maher Julia Knight Logic 2004
Abigail Mitchell Joachim Rosenthal Combinatorics 2003
Cong Minh Nguyen Michael Gekhtman Mathematical Physics 2007
Jason Nightingale Goodwine & R. Hind Control Theory, Geometric Mechanics, Numerical Analysis, Differential Geometry 2006
Megan Patnott Juan Migliore   2007
Christopher Porter Peter Cholak Logic 2003
Georgios Poulios Sergi Starchenko Logic 2006
Martha Precup S. Stolz & C. Polini Algebra & Topology 2008
Yue Ren R. Hind & L. Taylor Visitor - Algebraic Geometry, Topology, Differential Geometry 2008
Brandon Rowekamp Nicolaescu Pure Mathemaitcs, with an emphasis in Topology and Abstract Algebra 2007
Tatiana Salyers Mark Alber Mathematical Biology 2005
Bonnie Smith Claudia Polini Algebra 2004
Gun Sunyeekhan Bruce Williams Algebraic Topology 2005
Demirhan Tunc Sergei Starchenko Logic 2005
Steve VanDenDriesse Ledrappier & Sommese   2008
John Wallbaum Julia Knight Logic, Algebra 2005
Sean Walsh Dtlfsn/Cholak Logic, joint PhD-Philo/Math 2002
Yumiko Watanabe Frederico Xavier Commutative Algebra 2004
Youngho Yoon S. Evens & N. Budur   2008
Jianfeng Zhu Mark Alber, Y. Zhang Applied Mathematics 2004
Matthew Zyskowski M. Sain MSAM 2007